В Україні люди продовжують отримувати пенсії, соціальні виплати та іншу допомогу від держави. Це стосується і вчителів, яким вони призначаються згідно з Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-IV.
Про умови призначення пенсій працівникам закладів освіти розповіли у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. Право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, пише Інформатор.
Відомо, що при досягненні пенсійного віку у 2023 році страховий стаж має становити щонайменше 30 років. Людям, які раніше не отримували пенсій, призначається виплата у розмірі 10 місячних пенсій за умови, що на день досягнення пенсійного віку працівник освіти працював у закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, і має страховий стаж на таких посадах: для чоловіків – 35 років, для жінок – 30 років.
Підписатись
Однак до настання віку, який дає право на відповідну пенсію, допомогу від держави можна отримати і за вислугу років. Її призначають незалежно від віку за наявності вислуги років на відповідних посадах не менше як:
- 25 років станом на 01 квітня 2015 року;
- 25 років 6 місяців станом на 01 січня 2016 року;
- 26 років 6 місяців станом на 11 жовтня 2017 року.
У постанові Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909 “Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років” зазначений перелік закладів, установ та посад, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років. Зокрема, враховується робота:
- у загальноосвітніх навчальних закладах;
- у дошкільних навчальних закладах усіх типів;
- у позашкільних навчальних закладах;
- у вищих навчальних закладах I-II рівнів акредитації, професійно-технічних навчальних закладах;
- у міжшкільних навчально-виробничих комбінатах;
- у дитячих будинках, дитячих трудових та виховно-трудових колоніях, дитячих приймальних пунктах і приймальниках-розподільниках для неповнолітніх, логопедичних пунктах і стаціонарах, школах-клініках;
- у бібліотеках на посадах завідуючих, бібліотекарів;
- у дитячих клініках, поліклініках, лікарнях, санаторіях, диспансерах, будинках дитини тощо.
Зазначається, що до страхового стажу на відповідних посадах, який дає право на виплату грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій, враховують лише періоди роботи в державних і комунальних закладах. Виплати за вислугу років призначають за умови звільнення з посади, яка дає право на даний вид пенсії.
Також за наявності підстав вчителям можуть призначити пенсію по інвалідності чи у зв’язку з втратою годувальника. За наявності права на різні види пенсії призначається один із цих видів – за вибором особи.
Розмір виплат можна розрахувати, включаючи весь набутий стаж та заробітну плату, з якою сплачено страхові внески. Йдеться про всі періоди страхового стажу з 01.07.2000 або (за бажанням особи) додатково враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року.
Пенсії в Україні
Влітку в Україні очікується підвищення пенсій. Виплати проіндексують деяким категоріям громадян. Доплата може становити близько 1 500 гривень.
Але є чотири категорії, кому не підвищать виплати. У постанові Кабінету міністрів України йдеться, що максимальна надбавка до пенсії становитиме 1 500 гривень. Її можуть отримати ті, хто зараз має виплату у розмірі 7 500 гривень. Мінімальна надбавка становитиме 100 гривень.
З 1 березня цього року індексація пенсії була на 19,7%. Перерахунок відбувається у кілька етапів, підвищення з 1 квітня пенсіонери побачать уже 1 червня.
Пенсія за вислугу років
В Україні громадяни можуть отримувати пенсії не лише за віком, втратою годувальника та інвалідністю, але й за вислугою років. Призначення пенсії за вислугою років безпосередньо залежить від професії та посади. Про це повідомили в ПФУ.
За словами, голови правління Пенсійного фонду України Євгенія Капінуса пенсії за вислугу років встановлюються категоріям громадян, які працювали на роботах, які призвели до втрати професійної придатності чи працездатності.