Експерти з міжнародного дослідження якості освіти PISA поспілкувались з українськими підлітками, аби дізнатись, наскільки ті готові комунікувати з іноземцями.
“Наскільки 15-річні підлітки усвідомлюють особливості міжкультурного спілкування? Чи впливають контакти учнів з людьми інших країн на їхню готовність до міжнаціонального спілкування та життя в багатокультурному світі?” — цікавились дослідники.
Що показало дослідження?
-
Спілкуючись своєю рідною мовою з людьми, рідною мовою яких є інша, 88 % українських 15-річних підлітків погоджуються або цілком погоджуються з тим, що вони уважно слухають, що ті кажуть; 84 % учнів у разі виникнення проблем у такому спілкуванні шукають способи їх подолання; менша частка учнів уважно стежить за реакціями співрозмовників (75 %), а ретельно все пояснює лише 71 % учнів.
-
Українські учні демонструють значно нижчий (-0.18), ніж у середньому по країнах ОЕСР, рівень усвідомлення міжкультурного спілкування.
-
В Україні учні із сільської місцевості мають найнижчий рівень усвідомлення міжкультурного спілкування, а учні ліцеїв / гімназій / спеціалізованих шкіл мають суттєво вищий рівень цього індексу, ніж учні інших типів закладів освіти.
-
Дівчата та учні з високим соціально-економічним статусом демонструють вищий рівень усвідомлення міжкультурного спілкування майже в усіх типах населених пунктів і майже в усіх типах закладів освіти.
-
Позитивний зв’язок наявний між усіма індексами, які характеризують готовність учнів до міжнаціонального спілкування та життя в багатокультурному світі.
-
В Україні 15-річні підлітки найбільше контактують з людьми інших країн у колі своїх друзів.
Отримуйте актуальні новини освіти
Дослідники роблять висновок, що українські учні демонструють значно нижчий, ніж у середньому по країнах ОЕСР, рівень усвідомлення особливостей міжкультурного спілкування. Серед референтних країн лише Словацька Республіка має нижчу позицію.
Прочитати дослідження можна тут.