
Навчальний рік в Україні / Ілюстративне фото Hanna Sokolova-Stekh / DW
В Україні наступний 2026/2027 навчальний рік для учнів розпочнеться у вівторок, 1 вересня, а крайнім терміном його завершення встановлено 30 липня 2027 року. Водночас навчальні заклади та їхні педагогічні ради отримали повноваження самостійно визначати структуру освітнього процесу, тривалість канікулярних періодів та дату проведення останнього дзвоника.
Згідно з інформацією Міністерства освіти і науки України, конкретні терміни навчання та відпочинку кожна школа може коригувати протягом року, враховуючи безпекову ситуацію та погодні умови.
Розклад канікул та формат навчання
Навчальний рік для учнів триватиме з 1 вересня 2026 року до 30 червня 2027 року. Проте, дата завершення навчальних занять, проведення урочистостей останнього дзвоника та тривалість літніх канікул не будуть однаковими для всіх освітніх установ.
Орієнтовно, осінній відпочинок для школярів триватиме з 26 жовтня до 1 листопада 2026 року, зимовий – з 25 грудня до 10 січня, а весняний – з 22 до 28 березня 2027 року.
Очне навчання залишається пріоритетним форматом, проте його проведення дозволено виключно за наявності захисних споруд та безпечних умов у освітньому закладі.
У нашому Telegram – лише оперативні новини Підписуйтеся, щоб дізнаватися їх першими Додати
Старша школа та новаторські освітні програми
Починаючи з 1 вересня 2026 року, 150 ліцеїв з різних куточків України візьмуть участь у другому етапі пілотного впровадження реформи старшої профільньої школи. Учні 10 – 12 класів протестують модель, що передбачає можливість вибору напрямку навчання та окремих курсів відповідно до індивідуальних інтересів.
Крім того, учні шостих класів продовжать засвоювати знання за новими модельними програмами в рамках політики “Освіта для життя”. Зміни торкнутимуться галузей математики, мови та літератури, історії, суспільствознавства та фізичної культури.
Для дітей старшого дошкільного віку, 5 – 6 років, обов’язковим компонентом програми стане вивчення англійської мови. Навчальний процес буде реалізовано в ігровій та інтерактивній формі, без застосування шкільної моделі уроків у дитячих садках.
До речі, перший урок 1 вересня рекомендовано присвятити темі “Мова гідності”, зосередивши увагу учнів на культурі поваги, інклюзивності та безбар’єрному спілкуванні.
Певні регіони будуть коригувати графік відповідно до обставин. Як вже було повідомлено на нашому ресурсі, у київських школах основні навчальні заняття рекомендовано завершити 28 травня, а червень відвести для компенсаторних уроків та консультацій.
Водночас, в освітніх закладах вищої освіти академічний календар визначається індивідуально. Раніше ми інформували, що старші курси університетів переважно розпочнуть навчання 1 вересня, тоді як для першокурсників магістратури початок занять може бути відкладено через терміни вступної кампанії.
