Уряд планує збільшити заробітну плату освітян та розмір стипендій. Які ще освітні реформи готуються?

urjad planuye zbilshiti zarobitnu platu osvitjan ta rozmir stipendij jaki shhe osvitni reformi gotujutsja 9986ef1 - Уряд планує збільшити заробітну плату освітян та розмір стипендій. Які ще освітні реформи готуються?

Революційні зміни для освітньої сфери / Колаж 24 Канал, GettyImages, Shutterstock

Уряд представив План пріоритетних дій на 2026 – 2027 роки, який включає суттєві трансформації для сфери освіти та науки. Ці нововведення стосуються як викладачів, здобувачів освіти, так і загального розвитку навчальних закладів та модернізації освітньої системи.

Частина запланованих заходів буде втілена протягом наступних двох років, причому деякі з них безпосередньо вплинуть на рівень заробітної плати, розмір стипендій та умови навчання. Міністерство освіти і науки України детально окреслило основні кроки, передбачені урядовим планом.

Підвищення зарплат педагогам та науковцям

Одним із ключових напрямів стане підтримка освітян та наукових працівників. Планується не лише збільшення їхньої заробітної плати, але й розширення можливостей для професійного зростання. Заробітна плата педагогічних та науково-педагогічних працівників має зрости на 20%, а оплата праці науковців – до 50%, залежно від результатів державної атестації.

Уряд також має намір переглянути систему формування заробітних плат педагогів, для чого до Верховної Ради буде подано відповідний законопроєкт. Передбачено виплату державних стипендій у межах Національної системи дослідників для 2 650 наукових та науково-педагогічних працівників.

Дізнавайтеся про актуальні новини першими Підписатися

Зміни торкнуться і професійного розвитку вчителів. Програма підвищення кваліфікації за принципом “гроші ходять за вчителем” охопить 100 тисяч педагогів. Цей підхід надасть освітянам ширші можливості для самостійного вибору програм навчання.

Більше безпечних просторів, транспорту та підтримки для учнів

Значна частина плану присвячена покращенню умов навчання для дітей та студентів. У 500 додаткових закладах освіти будуть створені безпечніші умови шляхом будівництва, ремонту та облаштування укриттів. Ще 500 закладів отримають можливість безперебійного функціонування навіть під час відключень електроенергії.

До 2027 року планується створення щонайменше 50 автономних шкіл, закупівля 1 000 шкільних автобусів та запуск програми реконструкції гуртожитків. У 800 закладах загальної середньої, професійної та фахової передвищої освіти будуть облаштовані сучасні навчальні простори, майстерні та лабораторії. Для закладів дошкільної освіти буде створено 500 нових локацій.

Передбачені також зміни у системі підтримки учнів та студентів. Уряд планує забезпечити безкоштовне харчування в усіх закладах загальної середньої освіти, подвоїти академічні стипендії у професійних, фахових передвищих та вищих навчальних закладах. Щонайменше 60 тисяч студентів отримають державні гранти на здобуття вищої освіти.

Кількість учасників проєктної аспірантури також буде збільшена вдвічі, а цей формат буде поширено на нові пріоритетні галузі. В ЄДЕБО буде запроваджено експеримент з індивідуальними навчальними рахунками для обліку освітніх досягнень протягом життя. Психологічна служба в освітніх закладах зазнає комплексної модернізації.

Оновлення змісту навчання у школах

Ще один важливий напрямок – це вдосконалення змісту навчання учнів та студентів. Уряд має намір оновити понад 100 стандартів фахової передвищої та вищої освіти із залученням представників роботодавців. Усіх учнів закладів професійної освіти буде переведено на навчання за єдиним стандартом.

Зміни торкнуться і старшої школи, де триватиме пілотне впровадження профільного навчання. Новий державний стандарт буде запроваджено у 2 000 закладах загальної середньої освіти. Охоплення учнів навчанням в осередках предмета “Захист України” планується збільшити з 65% до 100%.

Паралельно проводитиметься модернізація шкільних бібліотек, розвиток STEM-освіти та кар’єрного консультування для учнів. Очікується, що оновлений зміст навчання краще відповідатиме вимогам сучасного ринку праці та потребам держави.

Посилення підтримки науки та її наближення до європейських стандартів

Окремий блок програми присвячений фінансуванню досліджень та розвитку інновацій. Частка базового фінансування наукових установ, що розподіляється з урахуванням результатів державної атестації, зросте до 30%. Кількість проєктів за державним замовленням для забезпечення безпеки, оборони, відновлення країни та економіки буде збільшена вдвічі.

Планується активніше залучати бізнес до дослідницької діяльності, збільшивши частку витрат підприємницького сектору на наукові розробки до 15%. Одночасно триватиме розвиток наукових парків, трансферу технологій та впровадження показників для оцінки діяльності керівників наукових установ.

Україна продовжить свою інтеграцію до Європейського дослідницького простору та участь у міжнародних освітніх і наукових програмах. Зокрема, уряд має намір виконати умови асоційованої участі у програмі “Еразмус+”, а кількість заявок від українських учасників на відкриті конкурси “Горизонт Європа” буде збільшено на 50%.

Крім того, у провідних університетах буде створено 10 кампусів досконалості та 10 сучасних дослідницьких центрів. Модернізація мережі закладів вищої освіти триватиме шляхом їх укрупнення та об’єднання.

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *