Уряд запускає реформу вищої освіти: державні гранти і пільгові кредити

urjad zapuskaye reformu vishhoyi osviti derzhavni granti i pilgovi krediti 5cf4f22 - Уряд запускає реформу вищої освіти: державні гранти і пільгові кредити

Сьогодні, 5 січня, Кабінет Міністрів України погодив проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам». Невдовзі законопроєкт буде надіслано на розгляд до Верховної Ради України, повідомило Міністерство освіти і науки на своєму сайті.

Цією ініціативою прагнуть розширити інструменти державного фінансування навчання студентів ВНЗ шляхом розвитку принципу співфінансування з боку держави й фізичних чи юридичних осіб, а також підвищити ефективність використання держресурсів.

“Як результат — протягом наступних п'яти років частка вступників, які можуть отримати повну або часткову державну фінансову підтримку для здобуття вищої освіти на денній формі навчання має збільшитися на 40%”, — зазначили в МОН.

Підписатись

Законопроєктом планують прибрати жорсткий поділ на «бюджет» і «контракт». Частина студентів зможуть навчатися безкоштовно за державним або регіональним замовленням, яке формуватимуть, враховуючи підтверджені потреби України. Ще більше людей, як передбачено, будуть здобувати вищу освіту за системою співфінансування: частину грошей сплачуватиме держава у формі гранту або пільгового довгострокового кредиту, а залишок — фізичні (юридичні) особи. Залишиться й можливість вступати суто за кошти фізичних і юридичних осіб.

У міністерстві пояснили, що розмір державного гранту планують визначати в залежності від результатів зовнішнього оцінювання знань та обраної спеціальності.

“Відмінні результати ЗНО/НМТ дозволять претендувати на державні гранти, які будуть повністю покривати вартість навчання за спеціальностями, що мають попит на ринку праці. Високі та середні результати ЗНО/НМТ — на його часткове покриття. Іншу частину студент співфінансуватиме за кошти фізичних (юридичних) осіб або матиме можливість отримати пільговий довгостроковий кредит. Передбачено, що державні гранти виплачуватимуть упродовж встановленого терміну навчання і можуть індексувати за рівнем інфляції”, — уточнюється в повідомленні.

Таким чином влада хоче розвивати принцип «гроші ходять за студентом», тобто фінансування студентів, а не закладів освіти. Йдеться також про розширення можливостей для абітурієнтів щодо вільного вибору університету, форми здобуття освіти та програми у випадку отримання грошової підтримки. Це, як додають, забезпечить студентів більшими самостійністю та впливом на формування індивідуальної освітньої траєкторії.

Систему державного замовлення, водночас, не збираються скасовувати. Збережеться можливість безоплатно здобувати освіту на місцях державного й регіонального замовлень.

“Частину бюджетних місць буде відведено для вразливих категорій вступників, згідно зі встановленими квотами. Передбачено, що правила розміщення державного замовлення в закладах вищої освіти зі специфічними умовами навчання та у військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти не зміняться”, — додали в МОН.

Оперативне ухвалення проєкту закону у ВР означати початок роботи нової системи грантів з вересня 2024 року.

“Ці зміни сприятимуть зростанню фінансових ресурсів у сфері вищої освіти, а також посилять спроможність українців оплачувати здобуття вищої освіти завдяки механізму співфінансування. Нова модель фінансування зможе підвищити адресність використання державних коштів та збільшити гнучкість частини державних грантів”, — підсумовується в повідомленні.

 

.

 

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *