У Києві обговорили, якими мають бути безпекові класи в загальноосвітніх школах України та яку інформацію під час проведення уроків безпеки мають отримувати учні різного віку. Зокрема, тему стандартів подібних уроків порушили експерти з громадського сектору, профільних відомств – МОН, МВС, МОЗ, ДСНС України та бізнесу 11 травня в Українському кризовому медіа-центрі, пише Соцпортал.
Фахівці зазначили, що відповідно до наказу Міністерства освіти і науки № 135 від 10 лютого нинішнього року Плану основних заходів цивільного захисту України на 2023 рік, затвердженого КМУ, класи безпеки мають бути обладнані в усіх загальноосвітніх школах.
Вони акцентували, що підхід до роботи таких класів має бути універсальним і не обмежуватися лише сьогохвилинними викликами, мати гнучку форму та мати можливість трансформації.
Підписатись
Майбутній новий Стандарт облаштування класів безпеки в школах має унеможливити самодіяльність на місцях при виконанні цього наказу. Розробка спільного Стандарту буде ґрунтуватиметься не на емоціях, а на статистичних фактах. Пріоритет надаватиметься тим напрямам, де ризик загибелі або травмування для дитини найвищий. До прикладу: внаслідок військової агресії росії трохи більше ніж за перший квартал цього року загинуло 17 дітей та 81 зазнали травм, а від ДТП за перший квартал цього року загинуло 26 дітей та 571 травмовано. То на скільки актуальне зараз під час війни питання безпеки руху? Напевно, це питання має бути зараз теж на першому плані при плануванні навчання дітей безпеки, – звернула увагу Ольга Дробишева, голова ГО "Traffic Challenge" та засновниця Safety Park, яка ініціювала роботу над документом.
Під час обговорення Стандарту класів безпеки, його учасники акцентували, що значна увага має бути приділена саме безпеці руху на дорогах. Зокрема, Олександр Коцар, заступник начальника відділу зв'язків з громадськістю Департаменту патрульної поліції, наголосив на тому, що основними причинами ДТП у яких травмуються або гинуть діти залишаються: перевищення безпечної та встановленої швидкості руху, порушення правил маневрування, порушення правил проїзду пішохідних переходів.
Патрульна поліція щороку впроваджує нові системи та підходи в роботі щодо запобігання таким ситуаціям. У рамках програми "Шкільний офіцер" щоденно проводимо профілактичну роботу в закладах освіти та працюємо з громадськими організаціями щодо безпекових проєктів, тож із задоволенням долучимося до роботи над Стандартом.
Також він наголосив, що під час проведення занять у таких класах, дітям необхідно розповідати про булінг, вживання наркотичних речовин та алкоголю, а також пояснювати, чому це шкідливо та руйнівно.
Своєю чергою, присутні на обговоренні Стандарту медики зазначили, що дітям необхідно говорити і про небезпеки, з якими ті можуть зіткнутися під час ігор на вулиці та вдома.
До 70% травмування дітей – це побутовий і вуличний травматизм, під час ігор у дворах тощо. Тому в роботі над Стандартом обов'язково необхідно передбачити навчання дітей алгоритму дій у травматичних ситуаціях, навчити не боятися їх, щоб дитина не тільки знала, що робити, а й не тікала, знала алгоритм дій і могла коли потрібно надати допомогу. Старших дітей потрібно знайомити з правильними навичками надання першої домедичної допомоги – запропонував Роман Деркач, голова групи експертів МОЗ України за напрямом "Травматологія та ортопедія", головний лікар "Інституту травматології та ортопедії Національної академії медичних наук України".
Ініціатори Стандарту класів безпеки наголошують, що підхід до виховання та просвіти дітей у класах має бути єдиним, як для сільських, так і міських шкіл, а також для всіх регіонів країни.
Обговорення того, якими мають бути заняття в таких класах – триває.