Відповідно до вимог чинного законодавства України не передбачено функціонування закладів освіти з навчанням мовою національної меншини. У школах мають бути створені окремі класи (групи) із навчанням мовою відповідної національної меншини поряд із державною мовою. При цьому в таких класах обсяг навчального часу предметів, що вивчаються державною мовою, має поступово збільшуватися від 20% у 5-му класі до 60% у старшій школі. По це повідомляється на порталі Уповноваженого із захисту державної мови.
В той самий час у більшості шкіл Берегівського району Закарпаття діють класи з угорською мовою навчання поряд з державною. Однак, у 37-ми з них немає жодного класу, в яких діти вчаться лише українською.
Також у Берегівському районі діє 4 школи, офіційні повні назви яких містять слова "з угорською мовою навчання", а саме Попівська гімназія, Рафайнівська гімназія, Шомівська гімназія, Запсонська гімназія.
До того ж у закладах освіти в освітніх програмах та навчальних планах усіх шкіл району, не визначено мову викладання кожного предмета, тобто навчання може відбуватися одночасно двома мовами, при цьому 70% – угорською, 30% – українською, що суперечить положення ЗУ «Про повну загальну середню освіту».
Підписатись
В офісі Уповноваженого із захисту державної мови також наголосили, що в окремих актах МОН, всупереч законодавству, застосовуються визначення “школи з угорською мовою навчання”. Це створює підстави для порушення закладами загальної середньої освіти норм законодавства про державну мову та може мати наслідком процеси сегрегації учнів, які є представниками національної меншини України, від комунікації з іншими дітьми.
Для усунення порушень мовного законодавства місцева влада Берегівського району Закарпаття отримала листа з відповідними рекомендаціями від Уповноваженого із захисту державної мови. Відповідні листи також були надіслані МОН та профільному комітету ВР.