Міністерство освіти і науки України переходить на новий процес розподілу місць державного замовлення, обравши принцип «бюджетні місця йдуть за кращими вступниками», що полягає у наданні бюджетних місць не закладу, а громадянам, які здобувають їх на конкурсній основі.
Принцип «широкого конкурсу» полягає у тому, що випускники 11 класів, які вступають до вишів, отримують рекомендації до омріяних закладів вищої освіти завдяки автоматичному розподілу бюджетних місць. Тобто більше державних місць отримують ті університети, до яких подавали заяви вступники з вищими конкурсними балами.
Отримуйте актуальні новини освіти
Головною перевагою «широкого конкурсу» є відсутність втручання людини в процес, який відбувається в один тур одночасно для всіх учасників конкурсного відбору за оприлюдненим алгоритмом, який може перевірити кожен охочий та переконатися в його справедливості за допомогою чітко прописаних критеріїв. Це надає можливість всім охочим вступникам подати документи до будь-якого вишу і бути впевненим, що в разі, якщо він (вона) виявиться кращим(-ою), то зможе вступити до омріяного закладу чи на омріяну спеціальність.
Обсяг прийому за державним замовленням визначається загалом для всіх виконавців державного замовлення, крім вищих військових закладів освіти, щороку за спеціальностями (чи галузями знань, міжгалузевими чи підгалузевими групами) загалом по країні (суперобсяг). І ті вступники, які в результаті автоматичного розподілу потрапили у відповідний суперобсяг, приносять бюджетні місця до тих закладів, які вказані в їхніх заявах.
У МОН зауважують, що на офіційних сайтах закладів вищої освіти оприлюднюється максимальний обсяг бюджетних місць, що дорівнює максимально можливій кількості вступників, яку готовий прийняти університет за умови, що вступники, які за результатами «широкого конкурсу» стали найкращими в країні, обрали цей заклад.