Різдво Христове: чому існує дві дати

rizdvo hristove chomu isnuye dvi dati 8c475d0 - Різдво Христове: чому існує дві дати

Ні у Біблії, ні в інших документах немає точної дати народження Ісуса Христа. Тому дата його народження — умовна.

Більш того, дата святкування у Західних і Східних церквах однакова. Відрізняється лише система літочислення: західні церкви відзначають Різдво за григоріанським календарем, а деякі східні — за юліанським.

Тож, коли католики та й велика кількість православних святкують Різдво 25 грудня за григоріанським календарем, то за юліанським це тільки 12 грудня. А коли на юліанському календарі нарешті настає 25 грудня, то на григоріанському, за яким живе більшість світу, вже 7 січня.

Підписатись

Зимове сонцестояння

Найкоротший день у році. Зазвичай, воно припадає на 21 або на 22 грудня в залежності від кількості днів у році.

25 грудня темрява починає помітно відступати, а світловий день стає довшим. В цей день у Римській імперії відзначали свято «Переможного Сонця». В цей же день християни почали відзначати день народження «Правдивого сонця» — Ісуса Христа.

Юліанський та григоріанський календар: в чому різниця?

Юліанський календар

Календар Юлія Цезаря – юліанський. Римський імператор запровадив календар, який був дуже схожий на сучасний. За невеликою помилкою. Земля робить оберт навколо Сонця приблизно на 12 хвилин повільніше, ніж думали давні римляни.

Ця помилка привела до того, що Різдво почало поступово наближатися до весни, а Великдень до літа. Юліанський календар зараз за всі роки існування вже відстає на 13 днів.

Григоріанський календар

Папа Римський Григорій XIII затіяв реформу юліанського календаря. Реформований календар назвали григоріанським.

За наказом Григорія XIII деякі роки, які раніше вважалися високосними, перестали бути такими. Відтак суттєво зменшилося розходження — до 26 секунд на рік. А щоб компенсувати відставання, папа Римський наказав пропустити 10 днів. І у 1582 році одразу за 4-м жовтня настало 15-те.

Що в Україні з Різдвом?

Під час революції УНР перейшла на григоріанський календар. Але українська церква залишила старе літочислення. Звичайні люди почали жити за новим стилем (григоріанським календарем), а церква за старим (юліанським).

У 2019 році Митрополит Київський і всієї України Епіфаній заявив, що українці можуть святкувати Різдво за григоріанським календарем 25 грудня. Також у Православній церкві України заявили, що за підтримки більшості вірян, будуть думати про календарну реформу.

В жовтні 2022 року Православна церква України передбачила можливість проводити богослужіння з нагоди Різдва за григоріанським календарем 25 грудня. Таке рішення ПЦУ ухвалила за результатами засідання Синоду.

Автор: Щербак Світлана

 

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *