Нестача підручників у школах: пояснення від освітнього омбудсмена

nestacha pidruchnikiv u shkolah pojasnennja vid osvitnogo ombudsmena d12f682 - Нестача підручників у школах: пояснення від освітнього омбудсмена

Кожного навчального року в школах спостерігається одна й та сама ситуація, коли в деяких класах не вистачає шкільної літератури. Батьки скаржаться, що їх змушують купувати підручники, в той час, коли забезпечення літературою учнів є обов’язком держави. У Службі освітнього омбудсмена розбиралися в ситуації та запропонували варіанти щодо розв’язання проблеми.

Як держава забезпечує підручниками учнів та вчителів

Видання паперових шкільних підручників з окремого навчального предмета здійснюється один раз на п’ять навчальних років з розрахунку до 120%  максимальної кількості здобувачів освіти за наступні п’ять навчальних років та фактичної кількості педагогічних працівників.

Отримуйте актуальні новини освіти

Якщо прогнозована кількість здобувачів освіти певного класу за наступні п’ять навчальних років зменшується, видання підручників здійснюється з розрахунку 100% максимальної кількості здобувачів освіти і педагогічних працівників. 

Обласні департаменти (управління) освітою подають прогнозовану кількість учнів та педагогічних працівників та потребу у літературі. Так у 2021 році друкувалися підручники для 4 та 8 класів, у 2020 році, відповідно для 3 та 7 класів, у 2019 році  –  для 2, 6  та 11 класів.

В Службі освітнього омбудсмена пояснюють, що впровадження реформи Нова українська школа та оновлення Державного стандарту початкової школи і програм сприяли створенню нових підручників. Своєю чергою вчителі мають змогу обрати підручник для викладання під час конкурсного відбору серед запропонованих авторами. Друк підручників для початкової школи відбувається у повному обсязі. 

Конкурс підручників для класів базової середньої школи відбувається частково і лише  з тих предметів, де оновилися програми, по більшій частині предметів  здійснюється перевидання підручників п’ятирічної давнини.

Перевидання підручників

Відповідно до законодавства, підручники з окремих навчальних предметів, що були раніше видані за кошти державного бюджету, за рішенням МОН можуть бути повторно видані, у тому числі іншим видавцем, без проведення конкурсного відбору з урахуванням результатів їх повторного вибору закладами освіти та педагогами. Але з однієї назви підручників видаються не більше трьох підручників, які за результатами повторного вибору закладами освіти отримали найвищі узагальнені результати.

Чому виникає нестача підручників?

В Службі освітнього омбудсмена називають декілька причин, чому виникає нестача підручників в школах.

По-перше, ще пов’язано зі зміною контингенту учнів. Простіше кажучи: підручників загалом по країні вистачає, але їх розподіл за регіонами і громадами не відповідає реальній потребі. Така ситуація виникає через наступні причини:

  • різке збільшення населення у великих містах та у навколишніх населених пунктах;
  • реформа децентралізації, в результаті якої утворилися  нові громади;
  • реорганізація та оптимізація мережі закладів освіти, створення опорних шкіл та їх філій, ліцеїв, гімназій;

Друга причина полягає у відсутності централізованого всеукраїнського обліку та інвентаризації підручників. 

Проблема розв’язується одним із варіантів: 

  • частина батьків все ж купує підручники;
  • органи управління освітою та школи здійснюють перерозподіл підручників у межах територіальної одиниці;
  • органи управління освітою закуповують підручники;
  • громади та заклади освіти звертаються до резервного фонду підручників.

Покрові рекомендації щодо дій батьків, закладів освіти та місцевих органів управління освітою у разі нестачі підручників

Перший крок. Звернутися до засновника – відповідного органу управління освітою з проханням здійснити перерозподіл підручників у межах територіальної одиниці.  Заклад освіти має право отримувати необхідні паперові підручники з інших резервних фондів. Рішення про передачу підручників іншим закладам освіти приймає засновник або керівник закладу освіти, що передає відповідні підручники та посібники.

Другий крок. Якщо в межах територіальної одиниці відсутні потрібні підручники, представнику місцевого органу управління освітою, зібравши усі потреби від шкіл, варто звернутися до обласного департаменту освіти. Саме цей орган збирає інформацію про нестачу підручників та приймає рішення про перерозподіл підручників та посібників між адміністративно-територіальними одиницями відповідної області, щоб запобігти можливому незабезпеченню учнів та вчителів підручниками.

Третій крок (в разі відсутності підручників в межах області) заклад освіти або управління освітою відповідного міста (селища) або обласний департамент (управління) освіти може звернутися до спеціального резервного фонду підручників, за зберігання та видачу з нього підручників відповідає Інститут модернізації освіти. У листі звернені необхідно вказати назви підручників, клас, авторів та якої кількості підручників не вистачає.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *