Традиційно щороку 9 листопада в Україні відзначають День української писемності та мови. В цей всій українці з різних куточків світу мають можливість долучитися до національного заходу – Радіодиктант національної єдності. Як вчителі можуть провести урок до Дня української писемності та мови, ділиться креативними цікавинками вчитель української мови та літератури, переможець Global Teacher Prize Ukraine 2021 Артур Пройдаков на порталі НУШ.
Вчитель радить всім долучитися до написання Радіодиктанту національної єдності, що транслюватиметься 9 листопада об 11:00 на телеканалах та діджитал-платформах Суспільного мовлення, Українському Радіо та Радіо Культура.
Вчителі також можуть створити особливу атмосферу на уроці до Дня української писемності та мови. Учням середньої школи під час заняття можна запропонувати намалювати символи України, створити ілюстрацію до твору з української літератури, виліпити з паперу день нашої перемоги.
Зі старшокласниками можна подискутувати на різні теми, що стосуються культури та цінностей українського народу. Можна запропонувати підібрати характерні фото як минулого так і теперішнього часу, що дозволить показати постійний розвиток мови та культури. Також можна разом переглянути тематичні ролики, документальні відео та обговорити побачене.
Підписатись
«Для учнів 9–11 класів я проводитиму тематичну тестову вікторину, де ми узагальнимо їхні знання і проведемо паралелі із сучасністю. Наприклад, одним із завдань буде впізнати за фото відомого українського письменника, сучасного музиканта, художника тощо. Також учні будуть відгадувати авторство цитат з українських творів чи пісень. Ще старшокласників важливо заглиблювати в контекст, тому обов’язково потрібно наголосити на тому, що відбувається в Україні зараз: як ми змагаємося знову за свою незалежність, мову, культуру, історію», – розповідає вчитель.
Для проведення онлайн-уроку до свята варто підготувати презентацію з різними картинками та мемами. Під час дистанційного уроку варто змінювати типи активності учнів, адже від цього залежить їхня концентрація та увага.
Ідеї для креативного уроку від Артура Пройдакова:
- запропонувати дітям створювати креативний контент. Вони можуть зняти відео у форматі Tik-Tok зі сценкою із літературного твору або із поясненням правила з української мови. Також можна попросити зробити дослідження і сфотографувати на вулицях міста чи селища різні вивіски та оголошення з помилками та прокоментувати, що саме з ними не так;
- запропнувати написати есе, що чудово вдосконалюють критичне мислення. Для цього слід запропонувати нестандартну тему, яка буде цікава учням та мотивуватиме до самостійного написання твору.
- огляд сучасного мистецтва під час занять. На уроках можна співати пісні на слова українських письменників та поетів, яких багато й сучасних. Тож учні можуть зробити свої кавер-версії;
- можна запропонувати школярам знайти згадки про якогось українського письменника в сучасності.