Як травми дитинства впливають на майбутнє: пояснення психолога

jak travmi ditinstva vplivajut na majbutnye pojasnennja psihologa 3618876 - Як травми дитинства впливають на майбутнє: пояснення психолога

Впродовж життя людина стикається з різними неприємними ситуаціями, які негативно впливають на психологічний стан та спричиняють травми. Особливо схильні до таких змін діти, коли дитяча психіка ще не витримує навантаження та не здатна протистояти стресовим ситуаціям. Травми, отримані в дитинстві, умовно розділяють на дві категорії: з великої «Т» і з малої «т». Перші здаються більш серйозними, другі — простішими. Але і ті, і інші все одно впливають на майбутнє людини. Про це розповіла психотерапевтка Вікторія Горбунова спеціально для МОН.

Експерт пояснює, що наслідком великих травм може бути стресовий розлад через те, що дитина:

  • пережила загрозу власному життю,
  • стала свідком загрози життю інших;
  • стала свідком лиха, яке трапилося з іншою людиною (особливо близькою).

«У цей час основним механізмом підтримки для дитини є дорослий – психічно стабільна людина, на яку можна покластися, яка візьме за руку, усе пояснить, заспокоїть та розкаже, що робити далі. Якщо з дітьми не говорити, вони можуть дофантазувати те, чого не розуміють, змішати уявний світ і реальність», – зауважує Вікторія Горбунова.

Підписатись

Травми з маленької «т» з’являються внаслідок стресових подій:

  • дистанційного навчання;
  • неможливості бачитися з друзями;
  • закриття спортивної секції;
  • поганої оцінки з негативним зворотним зв’язком;
  • булінгу;
  • конфліктів тощо.

«Чи впливає це на наше майбутнє? Так. Якщо якісь події в дитячому житті траплялися регулярно, може виникнути комплексна травма. Постійне знецінення, критика, якщо дитину принижували чи порівнювали з іншими. Через стабільні викиди гормону стресу нормально не дозріває та частина кори головного мозку, яка відповідає за здатність приймати рішення, передбачати наслідки, допомагає нам контролювати себе та життя», – наголошує психологиня.

Наслідки дитячих травм – це не вирок. Нервова система людини пластична. Нові нейрони та зв’язки між ними з’являються безперервно. Тому, якщо людина усвідомлює, які події на неї вплинули, працює з фахівцем або навіть просто має підтримку друзів – вона зможе змінити способи мислення, поведінку та відновити ментальне здоров’я.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *