Уряд пропонує змінити принципи фінансування здобуття вищої освіти з 2024 року. Основна концепція – студент не обирає професію і платить за навчання (так звана комерційна основа), а держава заявляє про потребу в окремих фахівцях та повністю або частково фінансує здобуття освіти. Законопроєкт направили на розгляд профільного комітету.
За словами викладачів історії України Сергія Кузютічева та Валентина Боровикова, грантова система змінить цю ситуацію і допоможе вступникам мати більше можливостей під час обрання професії, а країні отримувати необхідних спеціалістів.
Законопроєкт передбачає запровадження грантової системи навчання та посилення суб’єктності студента: розширюються можливості для вступників, абітурієнт може обирати форму здобуття освіти та освітню програму, пояснив Сергій Кузютічев.
Підписатись
"Ця система змінить концепцію, коли головний не університет, а головний студент. Нині 60% — комерційна основа, 40% — державна. Тяжіємо до того, щоб все навпаки було – 60-70% – це державна фінансова допомога на навчання".
Законопроєкт передбачає, що жорсткого розділення на дві форми навчання – комерційну та державну – не буде. Розділення стане більш гнучке. Більше студентів навчатиметься за системою співфінансування, коли частину грошей платитиме держава. Це буде державний грант або пільговий довгостроковий кредит.
Система може мати такий вигляд: держава оголошує перелік спеціальностей, яких потребує — вчителі, лікарі, інженери. Розмір державного гранту залежатиме від результатів зовнішнього оцінювання знань чи мультипредметного тесту та обраної вступником спеціальності.
"Абітурієнт може вибирати спеціальність, скласти національний мультипредметний тест і якщо його рейтинг буде високий, він може отримати 100% державного гранту, якщо буде середній – частково. Фактично високий, середній рівні будуть давати можливість щось отримати від держави. Збільшується відсоток студентів, які можуть навчатись за державні гроші".
Студенти, які не зможуть отримати грант, матимуть можливість отримати пільговий кредит. За попередньою інформацією, кредит буде надаватися на 15 років під пільгові відсотки 3-5% річних. Грантові гроші, відповідно законопроєкту, вступники отримуватимуть через додаток "Дія", пояснив Валентин Боровиков.
"Гроші будуть приходити на рахунок і людина з цими грошима іде і вступає на ту спеціальність, яку вона обрала.
За статистикою понад 80% випускників закладів вищої освіти не працюють за спеціальністю – держава витрачає гроші, готує фахівців, а люди ідуть в іншу сферу. Грантова система фінансування здобувачів вищої освіти зможе це виправити, вважають Сергій Кузютічев та Валентин Боровиков.