Хронологія розвитку української освіти за роки незалежності

hronologija rozvitku ukrayinskoyi osviti za roki nezalezhnosti a09d904 - Хронологія розвитку української освіти за роки незалежності

Впродовж останніх 30 років українська освіта переживала багато змін та нововведень. Про найважливіші реформи в освітній системі повідомляє Styler. 

У 2000 році відбулося впровадження новітньої системи оцінювання, яка передбачала перехід від 5-тибальної до 12-тибальної шкали оцінювання успішності учнів.

З метою кращого розуміння досягнень дитини у МОН запропонували з 2021 року оцінювати успішність учнів початкової школи за вербальною шкалою, яка дозволяє спостерігати за розвитком дитини, рівнем володіння нею певних знань., вмінь та навичок.

Перевагами вербальної системи оцінювання є:

  • зниження рівня тривожності учня;
  • стимуляція активізації навчальної діяльності;
  • закріплення віри дитини у власні сили.

Отримуйте актуальні новини освіти

У 2005 році в Україні вперше відбулося зовнішнє незалежне оцінювання з української мови, що дало поштовх для зрушень в процесі боротьби з корупцією та мало позитивний вплив на рівень освіченості учнів.

Наразі учні складають до 5 іспитів за різним предметами та рівнями складності в залежності від вимог закладу вищої освіти, куди вступають.

У 2005 році Україна приєдналася до Болонської системи освіти, яка передбачала кількісну оцінку навчальних досягнень студента, що відображалося у нарахуванні кредитів. Так для здобуття диплому бакалавра необхідно було набрати 180 або 240 кредитів в залежності від терміну навчання та предметі на вибір.

Одним із найголовніших законодавчих актів для подальшого реформування освітньої галузі став Закон України «Про освіту», прийнятий Верховною Радою у 2017 році на заміну застарілому документу. Він нормував ряд нововведень: навчання у школі впродовж  років, автономія закладів освіти, збільшення заробітних плат освітян, зміна правил проведення атестації та підвищення кваліфікації педагогів.

Видозмінюється з кожним роком галузь вищої освіти. Наразі виші набули права для впровадження освітніх та наукових програм.

З 2016 року скасували ступень спеціаліста, відколи існує п’ять освітньо-кваліфікаційних рівнів: молодший бакалавр, бакалавр, магістр, доктор філософії та доктор наук.

Отримуйте актуальні новини освіти

З 2017 року відбулося впровадження реформи шкільництва – Нова українська школа, пілотування якої відбувалося у 100 школах країни. З 2018 року всі початкові класи навчаються за новою системою.

Ключовими компонентами НУШ є:

  • спілкування державною та іноземними мовами;
  • математична компетентність
  • основні компетентності у природничих науках і технологіях
  • інформаційно-цифрова компетентність
  • уміння вчитися впродовж життя
  • ініціативність і підприємливість
  • соціальна та громадянська компетентності
  • обізнаність та самовираження у сфері культури
  • екологічна грамотність і здорове життя.

У 2019 році затвердили новий український правопис, правила якого застосовують в усіх сферах життя.

З 2019 року запроваджена реформа шкільного харчування, яка стала підгрунтям до впровадження оновленого санітарного регламенту та нових гігієнічних норм.

Для учнів шкіл створено шкільне 4-тижневе меню, що включає 160 страв. В раціоні дітей збільшилася кількість м’яса, фруктів, водночас зменшилася кількість цукру. Деякі категорії продуктів та страв отримали заборону до використання у школах, а саме:

  • м'ясні і рибні продукти промислового і кулінарного виробництва; гриби;
  • молоко і молочні продукти, які непастеризовані;
  • непастеризовані соки, газовані напої та кава;
  • рибні, м'ясні, плодоовочеві та інші консерви промислового виробництва, крім пастеризованих соків без додавання цукру і підсолоджувачів;
  • продукти (особливо чипси, сухарики) з вмістом солі понад 0,12 грама на 100 грамів готового продукту або з вмістом цукрів понад 10 грамів на 100 грамів готового продукту;
  • кондитерські вироби та солодкі зернові продукти, вироби з кремом, морозиво, харчові концентрати.

З 2020 року навчання дітей у школах відбувається виключно державною мовою.

З 2020 року відбулося запровадження дистанційного формату навчання через несприятливу епідемічну ситуацію в країні.

У квітні 2020 році стартував масштабним національний освітній проєкт «Всеукраїнська школа онлайн», в якому представлені уроки зі шкільних предметів.

З поточного року відбувається поступове підвищення заробітних плат педагогічних працівників. Так з 1 січня зарплати зросли на 20%. У грудні очікується ще на 9%.

 

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *