Бесплатные дипломы, курсовые и рефераты

Ринкова економіка - це соціальна система, заснована на принципі поділу праці, у той час, як засобу виробництва перебувають у приватній власності. У цій системі кожний споконвічно працює сам на себе, але зусилля людей у першу чергу спрямовані на задоволення потреб інших людей, рівно, як і на задоволення власних потреб. Кожний, у підсумку служить іншим людям. З іншої сторони всі інші так само служать окремій людині.

Кожний одночасний засіб виробництва й кінцевий мета будь-якого виробництва; людей одночасно й зміст усієї його діяльності, і інструмент для досягнення цілей інших людей. Уся система управляється ринком. Ринок направляє зусилля кожного індивідуума в те русло, де вони виявляться найбільш корисними для задоволення потреб інших людей.

При цьому, ринок управляє, не прибігаючи ні до насильства, ні до примусу. Держава й апарат соціального примусу не заважають ринку й діяльності людей, продиктованої ринком. Ця сила застосовується для підпорядкування людей тільки у випадку, якщо їх діяльність знаходить деструктивний характер, і загрожує злагодженій роботі механізму ринкової економіки, або самому його існуванню. Ця сила є гарантом людського життя, здоров'я, приватної власності, для їхнього захисту від агресії й шахрайства, як від місцевих злочинних угруповань, так і від зовнішнього ворога. Таким чином, держава створює середовище, у якім ринкова економіка здатна нормально функціонувати.

Марксистське визначення "анархічне виробництво" дуже точне характеризує соціальну структуру, як економічну систему, у якій не існує підпорядкування єдиновладному диктаторові, отакому "паную" виробничої діяльності, який установлює для кожного завдання, і вимагає від кожного беззаперечного підпорядкування його командам. Кожна людина вільна, ніхто із громадян не є жертвою деспотизму. Кожний добровільно й у зручній йому ступені інтегрується в кооперативну систему. Ринок направляє його й показує, де він зможе найбільше повно використовувати всі свої здатності й здатності інших людей. Ринок - головніше всього. Тільки ринок керує всією соціальною системою, і наповнює змістом усю її діяльність.

Ринок - це не місце, не річ, або колективна власність. Ринок - це процес, зобов'язаний своїм існуванням дією індивідуумів, поєднуваних єдиним процесом поділу праці. Сили, що забезпечують безперервну зміну стану ринку, це слушна оцінка ситуації всіма учасниками ринку, і їх дії, викликані цієї оцінкою. Стан ринку в будь-який момент обумовлене структурою ринкових цін, приміром, загальні пропорції обміну визначаються взаємодією між тими, хто прагне купити, і тими, хто прагне продати. У самій суті ринку немає нічого загадкового, або противного природі людину. Увесь ринковий процес - повністю результат людської діяльності. Походження кожної події на ринку може бути відстежено, і є ні чим іншим, як свідомим вибором учасників ринку.

Ринковий процес - це загальний результат діяльності різних учасників ринку, викликаних необхідністю взаємної кооперації. Ринкові ціни диктують виробникам що робити, як робити, і якої якості повинен бути кінцевий продукт. Ринок - це центр, у якім сходяться всі зусилля його учасників. І це центр, звідки ці зусилля розходяться в різні сторони.

Але ринкову економіку слід відрізняти від другої системи, яка хоч і багато раз обговорювалася у світовій історії, але так ніколи й не була реалізована - це система соціальної взаємодії, на основі поділу праці: система соціальної або державної власності всіх засобів виробництва. Ця система може носити різні назви: соціалізм, комунізм, планова економіка, або державний капіталізм.

Ринкова економіка, або капіталізм, і соціальна економіка взаємовиключають один одного. Неможливо не представити, не уявити яку-небудь форму симбіозу цих двох систем; не може бути такого поняття, як змішана економіка, система, яка буде почасти капіталістичної, почасти соціалістичної. Виробництво регулюється або ринком, або вказівками "царя виробництва", або комітетом таких "царів".

Якщо в суспільстві, побудованому на принципах приватної власності засобів виробництва, частина цих засобів перебуває в суспільній власності, тобто управляються й перебувають у власності держави, або одного з його агентств, це не означає, що таке обладнання економіки поєднує в собі соціалістичну й капіталістичну системи. Сам факт того, що держава, або один з його муніципалітетів володіють, або управляють якимись підприємствами, жодним чином не змінює основні риси ринкової економіки. Публічні підприємства є суб'єктом суверенітету ринку. Їм доводиться виступати як у ролі закупників сировини, устаткування, робочої сили, так і в ролі продавців товарів і послуг, відповідно схеми, що встановився, ринкової економіки. Ці підприємства є суб'єктами законів ринку, і тому повністю залежать від своїх клієнтів, хто може, як сприяти їхньому процвітанню, так і стати причиною їх банкрутства. Вони змушено боротися за прибутковість, або, принаймні, уникати збитків.

Уряд може покривати збитки, понесені її підприємствами або магазинами, залучаючи до цього суспільні фонди. Але це ні в якій мері не зменшує або скасовує чільної ролі ринку, ці заходи просто переміщають фонди в інший сектор. Для покриття таких збитків можуть застосовуватися такі заходи, як додаткове оподатковування громадян. Але збільшення податків не пройде для ринку безслідно, і виявить свій вплив на структуру економіки відповідно до законів ринку. Саме ринок, а в жодному разі не уряд, що збирає податки, вирішує, хто постраждає в результаті цих дій, і як вони відіб'ються на процесах виробництва й споживання. Таким чином, ринок, а не урядові організації визначають, які наслідки викличуть подібні дії.

 

© 2020, sesia.com.ua