Французька освіта: погляд Ірени Карпи на навчання в школі, вступ до вишів та освітні принципи

Основні тези

  • Ірена Карпа поділилася інформацією про відмінності в освітній системі Франції: початкова школа з креативними активностями, а коледж та ліцей стають набагато складнішими.
  • У французьких навчальних закладах прищеплюють толерантність, заборонені релігійні атрибути, і заключні екзамени (baccalauréat) визначають можливості зарахування до університетів.

francuzka osvita pogljad ireni karpi na navchannja v shkoli vstup do vishiv ta osvitni principi e18bf7b - Французька освіта: погляд Ірени Карпи на навчання в школі, вступ до вишів та освітні принципи

Освіта у Франції / Freepik

Початкова ланка освіти у Франції чудова. Діти постійно мають творчі вправи, відвідують музеї, займаються малюванням.

А потім – відчутна різниця. Про те, як виглядає навчання у Франції, письменниця та вокалістка Ірена Карпа повідала 24 Каналу.

Який вигляд має навчання у Франції?

Коледж (це приблизно до 15 років) стає більш вимогливим, а ліцей – ще більш суворим, стверджує Карпа. Частина дітей після коледжу переходить у заклади освіти, що нагадують професійно-технічні училища; інші – до ліцею, який готує до університету.

Моя дитина, на щастя, вступила до ліцею “вищого” рівня, хоч і не відразу. Але там рівень не з легких,
– зауважила співачка.

І додала: якщо бачили кінофільм “Бум” з Софі Марсо – то саме в цьому коледжі вона і навчалася. Давня споруда, історичне місце, засноване ще кардиналом Рішельє. І коли після такої гармонії опиняєшся в сучасному бетонному ліцеї – природно, що спочатку здається, ніби щось не так.

Але система в цілому аналогічна до нашої. У нас – ЗНО, у них – baccalauréat. Це фінальні іспити, результати яких визначають, до яких університетів ти можеш вступити. Якщо маєш намір потрапити в найкращі установи, на зразок політехнічного інституту чи медичної школи, – спочатку ще потрібно рік-два на підготовку. Це дещо на кшталт нашого підготовчого факультету,
– розповіла Карпа.

Як до різних цінностей ставляться у школах?

Вона говорить: у звичайній державній системі – надто багато “радянщини”. Хоча є і позитив: дітей з раннього віку навчають толерантності. Наприклад, коли її доньці виповнилося одинадцять років, вона прийшла додому і каже: “Мамо, уявляєш, нам сьогодні пояснювали, що двоє чоловіків чи дві жінки також можуть укласти шлюб, але існують країни, де за це можуть покарати камінням!”.

І мені сподобалося, як це представили – не як агітацію, а як бесіду про цінність людського життя і про жахливість релігійних диктатур,
– запевняє письменниця.

Вона також розповіла про ще один цікавий момент: у навчальних закладах заборонені будь-які релігійні символи – як мусульманські хустки, так і хрестики.

Моя дитина носила масивний кулон у стилі хеві-метал, їй чемно сказали: “Чудовий аксесуар, але школа – світський простір”. Вона усміхнулася і приховала,
– відзначила Карпа.

І додала, що вона – антиклерикал: за те, щоб люди самостійно робили свій вибір і щоб релігію не нав’язували дітям, які ще не готові мислити критично. І саме в цьому французи – молодці.

  • Раніше ми повідомляли, як заплановано навчальний рік у Франції у 2025 – 2026 році.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *