Україна відзначає День соборності. Історія свята

ukrayina vidznachaye den sobornosti istorija svjata c24ff6b - Україна відзначає День соборності. Історія свята

Соборність українських земель спирається на споконвічну мрію народу про власну незалежну, соборну державу.

Свято День соборності було офіційно встановлене у 1999 році, враховуючи велике політичне та історичне значення об’єднання 22 січня 1919 року УНР і ЗУНР для утворення єдиної (соборної) української держави.

Підписатись

Це свято має глибоке історичне коріння.

В часи феодального роздроблення земель Київської Русі заклики до спільних дій окремих князів супроводжували літописний період української історії.

Необхідність її оборони надихало козацькі полки Богдана Хмельницького.

ukrayina vidznachaye den sobornosti istorija svjata 306711c - Україна відзначає День соборності. Історія свята

Відновлення української держави в сім’ї вільних слов'янських народів стало політичною метою «Кирило-Мефодіївського братства».

Вперше у XX столітті українська незалежність була проголошена 22 січня 1918 року IV Універсалом Української Центральної Ради.

ukrayina vidznachaye den sobornosti istorija svjata 805ed2f - Україна відзначає День соборності. Історія свята

Роком пізніше, 22 січня 1919 року, у Києві на Софійській площі було проголошено Акт злуки Української Народної Республіки (УНР) й Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР)  в єдину соборну Українську державу.

У тексті Акту Злуки утверджувалось: «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західно-Українська Народна Республіка (Галичина, Буковина і Угорська Україна) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка».

У радянські роки про подію 22 січня 1919 року публічно не згадувалося, однак у пам'яті народу вона залишалася живою. У 1990 році на честь Акту Злуки Народний рух України організував живий ланцюг від Львова до Києва, який став однією з перших масштабних антирадянських українських акцій.

ukrayina vidznachaye den sobornosti istorija svjata 2f90b72 - Україна відзначає День соборності. Історія свята

Відтоді в Україні «живі ланцюги» створювались неодноразово, символізуючи єдність (соборність) українського народу, а День Соборності наразі відзначається на державному рівні вже щорічно.

Щербак Світлана

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *