“Дев`ята думка: сучасна школа готує лише до складання ЗНО” – Ігор Лікарчук

devjata dumka suchasna shkola gotuye lishe do skladannja zno igor likarchuk 69dc0c0 - "Дев`ята думка: сучасна школа готує лише до складання ЗНО" - Ігор Лікарчук

Майже тридцять хвилин стояв сьогодні біля банкомату. А за мною іще чоловік п’ятнадцять. Попереду мене, сам на сам із чудом техніки – банкоматом, молода особа жіночої статі років двадцяти. У моднячому прикиді (чи то шорти, чи то труси, але із по…ою назовні), із яскравим макіяжем, довжелезними віями та нігтями сантиметрів зо три…

Та банкомату весь її прикид був до лампочки. Він блимав дисплеєм, а вона тицяла в нього нігтями і уголос постійно повторювала: «Ну блін, ну і падла. Нє панімаю, пачєму нє дайот». І так тридцять хвилин…

Забігаючи наперед, напишу, що банкомат був справним. Мені гроші видав відразу. Вся проблема була в тому, що та особа жіночої статі не змогла розібратися в його меню… І не знала з шкільного курсу інформатики, що тицяти сенсорний екран потрібно не нігтями…

Хоч упевнений в тому, що вона атестат про загальну середню освіту має, і ЗНО, мабуть, складала. Цей приклад став чудовою ілюстрацією моєї дев’ятої думки стосовно тридцятиріччя в освіті Незалежноі України…

Одним із базових постулатів радянської школи була підготовка її учнів до життя. Не влазячи в його ідеологічну сутність, варто зазначити, що з позицій здорового глузду та соціальних реалій, цей постулат був правильним.

На жаль, упродовж тридцяти років українська загальна середня освіта до життя готувати перестала. І за прикладами далеко ходити не потрібно. У загальноосвітніх школах практично ліквідована система залучення учнів до суспільно-корисної праці, яка формувала навички самообслуговування; трудове навчання, незважаючи на всю його примітивність, замінили космічно далекою від життя технологічною освітою; масові форми залучення учнів до посильної праці (табори праці та відпочинку, навчально-дослідні ділянки та ін.) оголосили такими, що начебто порушують права дітей…

Я не є майстровим у класичному розумінні цього слова. Але елементарні сантехнічні, столярні, електромонтажні, плиточні, малярні, штукатурні роботи, як і праця на землі чи біля кухонної плити, мені не чужі. Вмію і можу. Маю й інструменту вдосталь, і знаю, як ним користуватися.

Мабуть, якби довелося виконувати роль «мужа на годину», то з нею б справився. Кілька разів задавав собі питання звідкіля ці навики. І сам знаходив відповідь: школа і дід. Уроки праці в школі, шкільне самообслуговування, шкільні навчально-дослідні ділянки, табір праці та відпочину, і дідова позашкільна наука… Тому і вважаю, що типова радянська школа, яку я закінчив п’ятдесят років тому, до життя готувала.

І тут виникає питання, а до чого ж готує сучасна українська школа? Відповідаю: «Лише до складання ЗНО». Щоб скласти і забути… Це не є нормальним. Це – анормально.

Між іншим, радянський досвід підготовки школярів до життя і сьогодні є трендом у багатьох освітніх системах країн-лідерів світу. Хоча б у тій же Японії. Там вчителі класні кімнати і кабінети не прибирають. То є зона самообслуговування учнів. Чи не тому в їхніх школах дуже чисто і затишно. Без спеціально облаштованого «освітнього простору» за гарні гроші… Але то там. А не в нас… Ми той досвід за тридцять років розгубили. Нового не надбали. Якщо таким не вважати «новий освітній простір».

Отримуйте актуальні новини освіти

P.S. Дехто із коментаторів, очевидно, захищаючи честь мундира (як це – не навчили), поспішив мене «уколоти», що я ностальгую за радянською школою. Ті, хто мене давно читає, добре знає мою «ностальгію» за совком. Але на відміну від тих коментаторів, половина мого трудового життя в освіті пройшла за часів СРСР і половина – у період української Незалежності. Тож маю всі можливості, професійні знання та власний досвід порівнювати і робити висновки, а не жити за принципом: тоді все було погано. А якщо комусь не подобається те, що пишу – не читайте.

Іще про одне. Якщо деякі аспекти радянської освітньої дійсності дійсно такі «погані», як про них пишуть ті коментатори, то чому в багатьох успішних країнах світу, той досвід використовується і поширюється? Над цим не думали?

Ігор Лікарчук

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *