Голова Шевченківського комітету Євген Нищук серед важливих подій у культурі України 2023 року назвав вихід книги «Я перетворююсь. Щоденник окупації» Володимира Вакуленка, вбитого росіянами у 2022 році.
Про це він розповів в коментарі Укрінформу.
«Ще одна драматична сторінка у нашій історії та культурі. Ці безцінні свідчення, описані дитячим письменником Володимиром Вакуленком, який вів щоденник у лютому-березні 2022 року у час окупації росіянами Ізюму та його рідного села Капитолівка, аж до викрадення його рашистами та жорстокого вбивства. На сторінках – біль, роздуми, і водночас – ніжність та любов до України. Захований в землі щоденник був віднайдений молодою письменницею Вікторією Амеліною, яка взялась упорядкувати та видати цей щоденник. За страшним збігом, російська ракета, що влучила у кафе у Краматорську, забрала її життя. Ці сторінки – без перебільшення наше нове «Розстріляне відродження», – сказав Нищук.
Також головною подією в культурі 2023 року він назвав вихід фільму «20 днів у Маріуполі» – не просто документальний фільм, а «вияв журналістської мужності у бажанні розказати світу правду про війну в Україні та злочини РФ на нашій землі».
«Сама поява тих фото і відео, що шокували світ (за майже повної відсутності комунікацій та зв’язку), у новинах у 2022 році з оточеного ворогом Маріуполя, є проявом високого професіоналізму журналістів», – наголосив голова Шевченківського комітету .
У топовій трійці подій Нищук також згадав виставку робіт Марії Примаченко «Марія малює» в Українському домі, а також показ ранніх творів художниці у Музеї народного та декоративно-прикладного мистецтва на території Національного заповідника «Києво-Печерська лавра».
«Ці роботи – концентрація світла, добра, любові, надії. Це те, що у цей непростий для нас час дарує нам віру в себе та нашу перемогу. Дивовижні квіти надихали, звірі та птахи примушували посміхатись, нехай і крізь сльози щоденних втрат. Це безцінні позитивні емоції, що дозволяють нам «вивозити» – сказав Нищук.