Конституційний суд України захистив права педагогів, що досягли пенсійного віку, на працю без дискримінації, визнавши неконституційним переведення вчителів-пенсіонерів на трудові договори. Відомий освітній експерт з проведення інституційного аудиту Володимир Онацький розказав про основні правові наслідки рішення КСУ.
Далі – пряма мова.
1. Усі педагогічні працівники, незалежно від віку, в рівних умовах – можуть працювати, як за безстроковим трудовим договором, так і за строковим.
2. Керівники ЗЗСО відтепер не мають жодних законних підстав примушувати працівників до переходу на строкові договори.
Підписатись
3. У розпочатих судових справах щодо законності переведення педпрацівників після 1 липня 2020 року має враховуватись рішення КСУ.
4. Варто пам’ятати, що учасниками трудового договору є дві сторони: роботодавець та працівник, а, отже, хочемо ми того чи ні, переведення педагога на умови безстрокового трудового договору можливе за умови згоди (бажання) обох сторін. Найпростіший спосіб: педагогічний працівник пише заяву на ім’я керівника з проханням змінити істотних умов трудового договору, перевівши зі строкового договору на безстроковий. Керівник на підставі поданої заяви видає відповідний наказ, ознайомлює з ним працівника і трудові відносити змінюються.
5. Але якщо керівник відмовляється переводити працівника зі строкового договору на безстроковий, то такий спір вирішується в судовому порядку. Причин для такої відмови може бути безліч, вони можуть бути, як і об’єктивні, так і суб’єктивні.
6. Якщо ж педагог-пенсіонер вже був звільнений з роботи до 7 лютого 2023 року, то він може звернутись до керівника навчального закладу і буде прийнятий (неприйнятний) на роботу. Рішення керівника може бути оскаржено до засновника, або до суду.