В Україні відзначають 114-у річницю народження лідера ОУН Степана Бандери

v ukrayini vidznachajut 114 u richnicju narodzhennja lidera oun stepana banderi f8e1f68 - В Україні відзначають 114-у річницю народження лідера ОУН Степана Бандери

1 січня 2023 року відзначається 114 річниця від дня народження лідера Організації Українських Націоналістів, символу українського спротиву – Степана Бандери. Прізвище «Бандера» означає «прапор», «стяг».

Від однієї згадки його імені росіяни починають божеволіти від ненависті. Воно й не дивно: пропагандисти використовують його ім'я для залякування, називають кривавим злочинцем.

Хто ж такий Степан Бандера?

Степан народився в сім’ї греко-католицького священика в селі Старий Угринів, що на Галичині. Зараз це Івано-Франківська область.

Підписатись

Коли Степану виповнилось 5 років, почалася Перша світова війна. Школи в селах тоді не працювали і хлопця навчали вдома запрошені вчителі. Степан займався спортом, співав у хорі, грав на гітарі, захоплювався грою в шахи.

У 1928 році Степан приїхав до Львова на навчання в Політехніці. Крім того юнак займався просвітництвом: їздив від товариства «Просвіта» в села Львівщини із лекціями. Мав успіхи в легкій атлетиці, плаванні, лижах, баскетболі.

В цей же час Степан Бандера виконував завдання для Української військової організації – поширював підпільні видання і був зв’язковим. А на початку 1929 року вступив у новостворену організацію ОУН. Й дуже скоро став її впливовим лідером. Одною з головних цілей ОУН на той час була переконати українців, що вони можуть чинити опір, вселити революційний дух.

У 1933 році Провід українських націоналістів на чолі з Коновальцем призначив Бандеру крайовим провідником ОУН і крайовим комендантом бойового відділу ОУН-УВО. Бандера був «гетьманом підпілля»: організовував озброєні групи, створив культ борців за свободу України.

У 1932 – 1933 роках в Україні був штучно організований більшовиками голодомор, від якого загинуло понад 3 мільйони людей. У відповідь крайові кадри ОУН, очолювані Бандерою, спрямували всі свої сили проти московсько-більшовицької агентури.

Бандера казав: «ОУН виступає проти більшовизму тому, що це система, за допомогою якої Москва поневолила українську націю, знищивши українську державність. … Більшовизм методами фізичного знищення бореться з українським народом, а саме – масовими розстрілами в підземеллях ДПУ, знищенням голодом мільйонів людей і постійними засланнями до Сибіру, на Соловки».

30 червня 1941 року у Львові Організація українських націоналістів на чолі зі Степаном Бандерою проголосила Акт відновлення Української Держави.

А вже 5 липня Степан Бандера через відмову відкликати "Акт відновлення…" був арештований. Він був в’язнем тюрем у Берліні, звідти потрапив до концтабору Заксенгаузен. Почалися масові арешти учасників ОУН – за деякими даними, було заарештовано 80% керівного складу ОУН(б). "Відновлена держава" не проіснувала й тижня.

У липні 1941 року влада німецьких окупантів оголосила про остаточну заборону діяльності українських організацій. Практично до завершення Другої світової війни Бандеру протримали в ув’язненні.

Сім’ю Бандери вбили нацисти, а сестер катували в радянських таборах

Батько Степана загинув від більшовицької кулі: отця Андрія розстріляли в липні 1941 року. Бандера намагався вивезти батька та сестер із радянської окупації, проте тато відправив синові записку: «Від втечі з краю відмовляюся, народ залишити не можу». Сестер відправили в радянські табори. Брати Степана – Василь та Олекса, полягли в коцентраційному таборі Аушвіц у липні 1942 року.

Про вбивство він знав заздалегідь

У 1950-х Степана Бандеру вчергове обрали провідником ОУН. Радянські спецслужби здійснювали на нього замахи один за одним, але невдалі.

У 1959 році Степан Андрійович розповідав: «Повідомили мене із служби безпеки, що буде атентат, але це не вперше. Але коли, і хто, і де, і в який спосіб — все під знаком запитання. Цього разу дуже серйозно попереджували».

Степан Бандера був убитий агентом КГБ у Мюнхені у 1959 році. Лідер ОУН досі залишається символом українського спротиву!

Автор: Світлана Щербак

 

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *