Друк нових підручників відбувається що п'ять років. На 2023 рік оголошено конкурс підручників для 1, 6 та 10 класів. Для учнів перших класів планують надрукувати посібники з іноземних мов, «Я досліджую світ», підручники для національних меншин. У МОН планують у майбутньому перевести всю початкову школу на друковані одноразові робочі зошити замість підручників. Чи доцільно щороку витрачати кошти з державного бюджету на друк посібників з’ясовували в "НУШ".
У 2023 році у МОН планують надрукувати робочі зошити лише для 1 класу, а з 2024 року видаватимуть щорічно за бюджетні кошти навчальні посібники з кількох частин для учнів 1 та 2 класів. Ці робочі зошити замінять підручники з української мови та читання і математики. Так поступово початкову школу переведуть на одноразові робочі зошити.
Також оголошено конкурс підручників для 6 класів НУШ, які необхідно надрукувати для продовження реформи. В той самий час надважливим було надрукувати підручники для 5 класів НУШ, для яких реформа розпочалася з 1 вересня поточного року. Донорів знайшли лише для частини підручників: математика – коштом ЮНІСЕФ, а підручники з української мови друкують за кордоном за кошти Ради Європи. Їх обіцяють доставити до шкіл уже цього місяця, але, з огляду на війну, розірвану логістику доставки підручників, діти отримають їх лише в січні 2023 року.
Підписатись
Відповідно до Державного бюджету на 2023 рік залишки коштів за освітньою субвенцією, які утворилися на рахунках місцевих бюджетів на кінець 2022 року, перераховуються до спеціального фонду Державного бюджету України для Міністерства освіти і науки України. Ідеться про чималу суму: на 1 вересня цього року це 9 мільярдів гривень.
За рішеннями Кабінету Міністрів України їх розподіляють у визначеному ним порядку:
- між місцевими бюджетами з урахуванням цільового призначення освітньої субвенції;
- для реалізації заходів із забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти “Нова українська школа”;
- видання, придбання, доставку підручників, посібників і навчально-методичної літератури для здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників, інших заходів у сфері освіти.
Наразі відсутній розподіл коштів по напрямках. В то самий час МОН наголошує на необхідності ефективно витрачати кошти на підтримання освіти та економіки.
Авторка підручників НУШ та методичних посібників для вчителів Інна Большакова вважає ідею з робочими зошитами хорошою, зокрема, для учнів першого класу. Бо часто дітей на уроці просять подивитися відео на проєкторі, потім записати щось у зошиті, а згодом перегорнути сторінку підручника та знайти на ній певне завдання. Для першокласників складно утримати в пам’яті таку кількість процесів. Щоби впоратися, їм потрібні інструкції вчителя, а вдома – батьків.
«Якщо такі зошити матимуть повноцінний контент, гарний апарат навігації, завдяки якому дитина сама може в ньому орієнтуватися, батьки бачитимуть послідовність роботи в такому зошиті, то це хороший варіант. Бо дитина розумітиме, що від неї вимагається, вчитель знатиме, що в одному посібнику все є, а учні точно будуть виконувати завдання», – зауважила експерт.
В той самий час Інна Большакова наголосила на необхідності проведення аналізу щодо реакції дітей початкових класів на друковані робочі зошити, лише потім розглядати питання масового використання друкованих посібників учнями молодших класів.