Вчителі українських шкіл непокояться: якщо в 1-4-му класах тривалість уроку менша за стандартну 45-хвилинку і становить 35-40 хвилин, чи впливатиме це на розмір заробітної плати? І чи має викладач початкової школи якимось чином компенсувати різницю в кількості навчальних годин?
Актуальні питання роз’яснив заступник міністра освіти і науки Павло Хобзей, повідомляє «Освіторія».
Що каже закон?
Зменшення тривалості уроків для учнів початкових класів — не нова норма. У першому класі урок згідно із законом про загальну середню освіту триває 35 хвилин. З 2-го по 4-й клас — 40 хвилин, а з 5-го по 11-й клас — 45 хвилин.
Різницю в кількості навчальних годин у 1-4-х класах обов’язково обліковують і компенсують проведенням додаткових, індивідуальних занять та консультацій з учнями.
А як це реалізувати на практиці?
У багатьох школах уроки для дітей 1-2-х класів розпочинаються в той самий час, що й для учнів інших класів. Різниця лише в тому, що в молодших школярів перерви довші, тобто зазвичай становлять 15 хвилин, а не 10.
Під час перерв у молодшій школі вчитель має бути поряд з учнями. Адже маленьких дітей треба пильнувати. Тому час перерви обліковується для вчителя як робочий.
У школах, де початок уроків для учнів молодших та всіх інших класів синхронізовано, не виникає запитань з приводу того, чи не зменшиться оплата праці вчителя через різницю в тривалості уроку.
Але є школи, де діти навчаються у дві зміни. Або де час на перерви між уроками чи на великі перерви встановлюють по-іншому. Тоді додатковий час, який з’явився через зменшення тривалості перерв, треба буде обліковувати у спеціальних журналах і компенсувати проведенням додаткових, індивідуальних занять або консультацій.
Тобто скорочений урок для учнів молодших класів не означає, що навантаження вчителя зменшується або оплата стане меншою. За таких умов можна застосовувати два підходи: або подовжити перерви, щоб початок усіх занять для всіх класів був синхронізований. Або компенсувати кількість навчальних годин додатковими заняттями.
Рекомендація від МОН — синхронізовувати початок уроків за рахунок перерв. Це легше реалізувати на практиці, отож не виникатиме проблем та запитань щодо оплати праці вчителя.
Як вести облік?
Якщо в школі обрали шлях індивідуальних занять або консультацій, спеціальні записи треба вести в класному журналі. Там слід виділити сторінку, де фіксувати дату, тривалість і тему додаткового заняття чи консультації. І де стоятиме підпис учителя.
Навчальний час та робочий час: у чому різниця?
Для прикладу візьмемо вчителя 1-го класу. Тривалість уроку становить 35 хвилин, і це — навчальний час. Також до навчального часу належить час, відведений на консультації, додаткові заняття. А перерву після уроку відносять до робочого часу вчителя. Адже вчитель веде дітей до їдальні, організовує процес харчування класу, наглядає за порядком під час перерви.
Тривалість перерв встановлюють відповідно до Положення про навчальний заклад. Кожна школа має право обрати свій підхід.
Варто також нагадати, що ставка вчителя розраховується із витрат робочого часу в астрономічних годинах (60 хвилин), а не академічних (45 хвилин).
Автор тексту: Олена Юрченко