Виховательки — не роботи. Наполягають учасниці проекту "(Не)видима".
Вони створили іронічний комікс "Робот-вихователька" .
Головна героїня коміксу — роботизована вихователька на ім’я ВДЗ-2332, яку розробили у кіберлабораторії. Вона проявляє гнучкість, адаптивність та лідерські якості, а головне — готова до реалізації надсучасної моделі освітнього процесу.
У такий спосіб творці коміксу критикують професійний стандарт «Вихователь закладу дошкільного закладу», який затверджує нереалістичні вимоги до виховательок.
У документі зазначено, що професійна діяльність працівниць дошкілля пов’язана з підвищеним рівнем психофізіологічного та емоційного навантаження.
Ця теза підтверджується минулорічним дослідженням «Хто потурбується», результати якого показали:
-
більшість виховательок (78%) відчувають стрес від роботи на рівні 5–10 балів за 10-бальною шкалою
-
а у середньому його рівень досягає 8 балів.
В стандарті наголошується, що виховательки мають «керувати власними емоціями у професійній діяльності», «запобігати професійному вигоранню та коригувати власну професійну діяльність з урахуванням власного психоемоційного стану», «усвідомлювати та конструктивно реагувати на прояви емоцій».
«В Україні станом на 2020 рік працювало понад 92 тисяч виховательок із середньою зарплатою 5051 гривень.
Отримуйте актуальні новини освіти
Через хронічний брак персоналу і фінансування вони часто змушені працювати у дві зміни, інколи на вихідних, витрачаючи власні кошти на підготовку до занять.
Високий рівень відповідальності та психологічної напруги, конфлікти з батьками та адміністрацією закладу, великі обсяги паперової роботи, переповненість груп — усе це призводить до стресу та вигорання працівниць дитсадків», — розповідає дослідниця і соціологиня Оксана Дутчак.
Над коміксом працювали: Неля Ваховська, Саша Григоренко, DA, Оксана Дутчак, Олена Ткаліч, Олена Стрельник.
Ілюстраторка: Ірина Вале.