Для всіх учасників освітнього процесу в закладах освіти має бути створене безпечне середовище. У більшості шкіл роль охоронника виконують працівники закладу – сторожі, прибиральниці вахтери, які фактично стежать лише за входом-виходом. В деяких школах працюють найманні охоронці, зарплата яких оплачується коштом батьків. На порталі «НУШ» розповідають як охороняють школи в Україні та інших країнах світу.
Створення безпечного освітнього середовища в школі є обов’язком засновника та керівництва закладу. Часті ситуації, коли обов’язок охоронців виконують працівники школи, оскільки немає чітких нормативних документів, які б визначали законність того, хто буде надавати охоронні послуги, що буде входити в їхні посадові обов’язки. В той самий час експерти зауважують, що головна проблема полягає в належній організації та фінансуванні заходів безпеки.
«Комунальні заклади освіти повинні охороняти люди зі спеціальними навичками та освітою: або муніципальна варта, або приватні охоронні організації, які мають ліцензію на охоронну діяльність. Має бути професійна охорона, відеонагляд, кнопки термінового виклику поліції чи охорони. Хоча поліцію, як і раніше, можна викликати телефоном або за допомогою безплатного мобільного додатку, – зауважує юрист ГО “Батьки SOS” Роман Бондаренко.
Отримуйте актуальні новини освіти
Експерт наголошує, що батьки в жодному випадку не повинні сплачувати ні організаціям, які надають послуги з охорони школи, ні доплачувати працівникам школи, які цим займаються. Договір охорони має бути укладений виключно з власником майна, а не з батькам чи батьківським комітетом.
“Укладення договорів про охорону майна школи з державними, комунальними підприємствами чи приватними охоронними компаніями та оплата послуг охорони – компетенція місцевої влади, органів управління освітою, яким підпорядковується школа, зауважує Роман Бондаренко.
Він зазначає, що батьки можуть звернутися до засновника школи з проханням виділити кошти на охорону з місцевого бюджету. В разі надходження пропозиції фінансувати захід коштом батьків, слід їх зафіксувати та звернутися до поліції.
Як організовується охорона школи в інших країнах?
В школах США охорона кожного закладу організовується індивідуально з урахуванням закону кожного окремого штату, рівня злочинності району, ставлення населення до володіння зброєю, також з огляду на бюджет та думку батьків. У багатьох школах проводять тренінги для вчителів та дітей щодо поведінки в складних небезпечних ситуаціях. Часто охоронців наймають із колишніх поліцейських, які можуть нести варту без зброї.
В усіх школах Німеччини діє негласне правило – дорослі проводжають до школи, чекають за її межами. Батьки можуть зайти до приміщення закладу лише в батьківський день або на батьківські збори. Також кожного тижня призначають приймальні години для батьків.
У школах Фінляндії роль охоронця покладається на вахтерів, які спостерігають за камерами, розміщеними на території закладу. Видатки на організацію системи відеонагляду сплачує держава.