Основні тези
- У соцмережі Х виникла суперечка щодо правильної назви водойми в Тернополі: чи слід її називати ставом або озером.
- Тернопільський став, створений у 1548 році, є однією з найстаріших штучних водойм в Україні та популярним місцем відпочинку.
Тернопільський став / фото Ірина Вихрущ
У відомій соцмережі здійнялася затята суперечка, як правильно називається водойма у Тернополі. Погляди розділилися.
Чи справді для більшості мешканців і гостей Тернополя є принциповою назва став чи озеро, розповідає 24 Канал.
Що не так із назвою водойми
У соціальній мережі Х, цими вихідними розгорілася суперечка про те, як правильно назва відому туристичну локацію Тернополя – водойму в центрі міста.
Ймовірно, палкому прихильнику свого міста стало прикро, що її часто називають озеро. І він вкотре нагадав, що оскільки водойма штучна, то слід її називати став.
Головне питання суперечки / скриншот
На диво, пост зачепив різноманітну аудиторію, і спровокував чимало дописів. Користувачі мережі, як тернополяни, гості, які колись були, так і дописувачі, що про водойму чули, залишили коментарі.
На загал їх можна поділити на жартівливі, глузливі, байдужі, нейтральні та такі, які підкріплені науковими поясненнями.
Коментарі дописувачів / скриншот
Для багатьох, назва, став чи озеро – не принципова. І зауважують, що в певному оточенні уже закріпилася назва озеро – “Ти де?” – “На озері.”
Коментарі до допису / скриншот
Погляди розділилися, одні кажуть став, інші – озеро
Коментарі користувачів мережі / скриншот
Частина дописувачів одразу наводить аналогію з назвою “Київське море”, і чи є вона такою принциповою і вартою суперечки.
Ця суперечка викликала інтерес до локації й низка коментарів про те, що варто приїхати і самому подивитися на водойму. Можливо, цього літа туристів на озері побільшає.
Треба глянути самому / скриншот
Свій коментар залишив і Сергій Притула, уродженець Тернопільщини, жартівливо коментуючи, кого карати, за таку невідповідність назви.
Коментар Сергія Притули / скриншот
Як же правильно називати водойму
Сам автор цього допису, Отець Кріптоієрогліф, наполягає, що ця водойма – став, саме так вона позначена в міських путівниках та зазначена на вказівниках – Тернопільський став.
Вказівник / фото з мережі Х
Він доводить, що на річці Серет створено штучну водойму на місці боліт, а тому правильно називати став.
Енциклопедія Вікіпедія дає таке визначення для ставу та озера.
Став – це штучна водойма, яку викопують або створюють, будуючи на невеличких річках і в природних улоговинах (балках тощо) греблі. Відповідно до 1 статті Водного кодексу України ставком вважається штучно створена водойма місткістю не більше 1 мільйона метрів кубічних.(понад 1 мільйон – уже водосховище). Ставки наповнюються водою завдяки поверхневому та підземному стокам.
Озеро – це природна водойма уповільненого водообміну, що знаходиться в заглибинах суходолу, не пов’язана з морями та океанами.
Отже, різниця між ними у походженні. Але уважні дописувачі звернули увагу на обсяг води для пояснення слова “став”. А у Тернопільському ставу він понад 6,6 мільйона, а тому тут правильніша назва – водосховище. Хоча так його точно ніхто не називає.
Що ж то за Тернопільський став
Став, одна з найдавніших штучних водойм в Україні, створений у 1548 році Яном-Амором Тарновським, засновником міста. Головна його функція – оборона фортеці. Призначення ставу змінювалося із розростанням міста. А сьогодні – це чудова відпочинкова зона з парками, пляжами, кафе, причалами, фонтанами. Де можна покупатися і позайматися водними та вітрильними видами спорту, покататися на катері та пароплаві.
Захід сонця на ставі / фото Ірина Вихрущ
Він привабливий у будь-яку погоду, час доби та пору року. Замерзлий ставок стає ареною для ковзанярів та хокеїстів.
Беріть рюкзак і приїздіть до Тернополя, щоб побачити цю головну водойму міста!